Inlay / Onlay

Protetyka w gabinetach stomatologicznych Dental Care

Co to jest Inlay, a co to jest Onlay?

Czym różni się wkład (inlay) od nakładu (Onlay)

Omówimy krótko różnice między tymi dwiema formami stosowanymi w protetyce, mianowicie wkłady i nakłady są rozwiązaniami w pewnym stopniu zbliżone do koron. W inlay, onlay, overlay to odbudowywania zębów za pomocą plomby, używa się porcelanowego lub kompozytowego elementu, który zastępuje część korony zęba. W drodze rekonstrukcji zęba za pomocą wkładów i nakładów można uzyskać efekt korony z guzkami i naturalnie ukształtowaną powierzchni żujących. Nie byłoby to możliwe po umieszczeniu w zębie bardzo dużego wypełnienia (plomby). Dodatkowo wkłady i nakłady są o wiele bardziej odporne na ścieranie niż plomby.

W jaki sposób wykonuje się inlay i onlay?

Zarówno inlay jak i onlay jest przygotowywany przez protetyka w naszej pracownii protetycznej Dental Care Protetyka. Zaczyna się od wyleczenia zęba. Stomatolog usuwa chore tkanki i opracowuje koronę zęba. Następnie pobiera wyciski analogowa z masy lub cyfrowo stosując skaner wewnątrz ustny, następnie określa kolor odbudowy przy wykorzystaniu próbnika kolorów.

Na podstawie cyfrowego wycisku w pracowni protetycznej Dental Care Protetyka przygotowywany jest odpowiednio onlay lub inlay. W oczekiwaniu na przygotowanie wkładu w zębie umieszcza się tymczasowe wypełnienie. Na kolejnej wizycie, po usunięciu tymczasowego wypełnienia, inlay lub onlay jest mocowany w opracowanym miejscu. Są sytuacje, że wkład może nie będzie idealnie pasował (protetyk musi przygotować go tak, aby pasował zarówno do rekonstruowanego zęba jak i do zęba przeciwstawnego dolnego lub górnego). Stomatolog może wprowadzić samodzielnie drobne korekty w gabinecie lub odesłać pracę ponownie do pracownii. 

505 190 200