Stomatologia dziecięca

Leczenie stomatologiczne dzieci w Kaliszu

Jak wygląda wizyta Twojego dziecka w Dental Care Kalisz?

W naszych gabinetach stomatologicznych w Kaliszu szczególną opieką objęci są nasi najmłodsi pacjenci. Jeśli mały pacjent boi się dentysty, to po wizycie u nas na pewno zmieni zdanie. Przed rozpoczęciem zabiegu jest czas na krótką zabawę, która pozwala dziecku na mniej nerwowe i spokojniejsze akceptowanie otoczenia gabinetu. Dzięki naszym sprawdzonym scenariuszom zachowań, Twoje dziecko polubi wizyty i obcowanie z dentystą, co zapewni mu zdrowy i piękny uśmiech na przyszłe lata. W trosce o naszych najmłodszych pacjentów Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby każda kolejna wizyta była dla nich miłą nową przygodą i odkrywaniem zagadnień związanych z profilaktyką. Jako że próchnicy należy zapobiegać, konieczne jest przyzwyczajanie dziecka do regularnych wizyt u stomatologa. Dzięki regularnym wizytom i stosowaniu rad stomatologa, uśmiech na twarzach Państwa pociech będzie gościł na co dzień. Podczas każdej wizyty nasi najmłodsi pacjenci otrzymają upominek-niespodziankę.

Najlepiej odwiedzić stomatologa jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Stomatolog może odłożyć wizytę na później, ale prawdopodobnie będzie chciał zobaczyć dziecko, zanim wyjdą mu wszystkie zęby mleczne. Jeszcze przed pojawieniem się u dzieci pierwszych ząbków należy po każdym jedzeniu oczyścić dziąsła dziecka wilgotnym kawałkiem tkaniny, aby usunąć z ust resztki jedzenia i bakterie. Przy pierwszej wizycie stomatolog sprawdzi, czy na zębach dziecka nie pojawia się próchnica lub wczesne oznaki innych problemów. Odpowie na pytania i wyjaśni jak dbać o zęby dziecka. Większość dzieci powinna odwiedzać stomatologa regularnie co 6 miesięcy. Kiedy wyrżną się pierwsze stałe trzonowce, zwykle w wieku 6 lat, należy zabezpieczyć je za pomocą laku (uszczelnienia) do bruzd. Lak jest to cienka warstwa ochronna, nakładana na powierzchnię żujących zębów tylnych. Laki wypełniające rowki (bruzdy) w zębach tworzą barierę, która zapobiega przedostawaniu się resztek jedzenia i bakterii powodujących próchnicę. Laki skutecznie zapobiegają ubytkom.

Aby dzieci nie bały się gabinetu dentystycznego i lekarza stomatologa?

Jakie są sposoby na to, by uchronić dziecko przed strachem związanym z wizytami u dentysty?

  1. Rada pierwsza i najważniejsza to nie ucz dziecka strachu przed dentystą. Nie przenośmy swojego własnego strachu na dziecko. Lęk rodziców często jest przenoszony na dziecko- pamiętajmy, że dzieci są doskonałymi obserwatorami świetnie wyczuwają nasze emocje. Na pewno nie możemy mówić dziecku o naszych negatywnych doświadczeniach związanych z dentystą, borowaniem, bólem. 
  2. Rolą rodzica przed wizytą u stomatologa jest wytłumaczenie dziecku, że wizyta u dentysty jest obowiązkowa. Można użyć argumentu, że dzięki temu w przyszłości dziecko będzie miało piękny uśmiech
  3. Zbuduj wokół wizyty pozytywne skojarzenia. Niech wizyta u dentysty kojarzona była z przygodą, jak wycieczka do zoo czy planetarium. Opowiadajmy dziecku, co ciekawego będzie w gabinecie, o mikroskopie, który widać może nawet i bakterie, o wielkich lampach, które gdyby tylko chciały to oświetliłyby stadion, o specjalnej wiertarce, która może przewiercić nawet szkło ale ciekawe czy w ścianie też można zrobić nią dziurę. Wymyślmy parę pytań, o które dziecko może spytać dentystę podczas pierwszej wizyty np. czy lwy też muszą chodzić do dentysty i jak wygląda wizyta tygrysa u stomatologa? Przed wizytą u dentysty większego dziecka można spróbować pobawić się z nim w dentystę.
  4. Jak najwcześniejsze rozpoczęcie wizyt w gabinecie stomatologicznym to klucz do sukcesu, bo dziecko w ten sposób będzie już oswojone z gabinetem stomatologicznym i stomatologiem. Na pierwszą wizytę dlatego warto umówić się do zaufanego gabinetu, w którym wizyty będą później kontynuowane. Oszczędzimy dziecko wtedy stresu związanego ze zmianą miejsca i ludzi, do których nabrał już zaufanie. Najlepiej też wybrać znany nam gabinet lub polecany przez innych rodziców, o pozytywnych opiniach. Lekarz stomatolog dziecięcy zaś (pedodonta) powinien mieć właściwe podejście do dzieci i mieć doświadczenie w ich leczeniu. Lekarze stomatolodzy dziecięcy z Alchemii Uśmiechu na pewno tacy są. Lubią pracę z dziećmi, umieją z nimi rozmawiać, a dodatkowo są cierpliwi i wyrozumiali, jeśli widzą, że dziecko nie chce współpracować. Sam lekarz w obecności dziecka stara się też nie używać negatywnych określeń typu zastrzyk czy znieczulenie tylko używa słów, które mają mniej negatywnych skojarzeń a przy tym opisują zjawisko np. a teraz specjalną różdżką dotknę twojego ząbka i położę zęby do spania (a tak na marginesie to niektóre urządzenia stosowane w leczeniu zębów u dzieci tak właśnie wyglądają). Dzięki temu lekarz stomatolog dziecięcy buduje zaufanie u małego pacjenta.
  5. Czy mówić dziecku co będzie działo się na wizycie? Uważamy, że zdecydowanie warto to robić ale jednak nie bardzo szczegółowo. Możemy powiedzieć np. że dentysta obejrzy zęby, że będą magiczne urządzenia takie jak specjalne lusterka czy dmuchawy.
  6. Unikajmy brania dziecka ze sobą na własną wizytę dentystyczną, bo podczas nich mogą paść słowa, które brzmią strasznie dla dziecka lub też mogą zobaczyć ból lub krew innych pacjentów i mogą wywołać niepotrzebny lęk w przyszłości
  7. Zabierz na wizytę ulubioną zabawkę dziecka, którą dziecko będzie miało przy sobie podczas wizyty. Pokazywanie też bajek w gabinecie podczas zabiegu czy puszczanie muzyki na słuchawkach to popularne techniki odcinania od zabiegu
  8. Zabierzmy dziecko na wizytę adaptacyjną- kiedy pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa? Im wcześniej odwiedzimy dentystę, tym lepiej. Pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć nim dziecko skończy pierwszy rok życia, lub przed ząbkowaniem. Kiedy dziecko skończy 2-3 lata warto umówić się na wizytę adaptacyjną. Podczas takiego spotkania   dziecko może w bezstresowej atmosferze poznać gabinet dentystyczny a stomatolog pokaże i nauczy malucha jak  szczotkować zęby. A wszystko to w atmosferze gier i zabaw w ramach, których nasza pociecha będzie mogła sama usiąść w fotelu dentystycznym. Zaletą wizyt adaptacyjnych jest to, że nie wiążą się z bólem, stresem i zabiegami. Wizyta adaptacyjna oswaja dziecko z dentystą i sprawia, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą.
  9. Stosuj nagrody po wizycie dziecka w gabinecie dentystycznym. Nagrodę dzielnego pacjenta po zakończonej wizycie w gabinecie dziecko dostaje od stomatologa, jednak ważne jest też to jak rodzice zachowają się w domu, by wzmacniać pozytywne zachowania u dziecka. Wystarczy drobnostka: odznaka na ścianie za odwagę powieszona u dziecka w pokoju, pluszak, książeczka czy wyjście na spacer lub wycieczkę albo wspólne gotowanie czy pieczenie. (oczywiście bez cukru ?)

Mimo zastosowania tych wszystkich powyższych rad zdarza się, że negatywne emocje ze strony dziecka się pojawią dlatego też rodzice powinni być na nie przygotowani. W takich sytuacjach najważniejsze jest zachowanie spokoju. Dobry stomatolog dziecięcy z doświadczeniem wie jak sobie radzić z takimi sytuacjami. Bardzo ważne jest zawsze aby to dentysta rozmawiał z dzieckiem a nie rodzic, bo dzięki temu dziecko nabierze zaufania do lekarza i zacznie słuchać jego poleceń. Różne dzieci różnie reagują a lekarz dentysta znający się na swojej pracy wie jak takie zachowania rozpoznać i jaką metodę zastosować. Najważniejsza jest jednak zawsze współpraca rodzic- stomatolog. Rodzic w gabinecie powinien być tylko obserwatorem- a lekarz jest kapitanem i to on dowodzi na tym okręcie.

Nie czekajmy na ból zębów dziecka- oszczędźmy im tego

Jeśli wizyta u dentysty będzie wiązała się z bólem zęba, już na zawsze dentysta będzie kojarzył mu się z czymś nieprzyjemnym. A jeśli już ten się pojawi to szukajmy gabinetów w fachową opieką dentysty dziecięcego. Aby zaś zmniejszyć stres dziecka na używanie strzykawek i igieł do podawania znieczulenia obecnie często dentysta stosuje inne urządzenia, dzięki którym zabieg staje się bardziej przyjemny. Na rynku dostępne są również nakładki maskujące na igłę w kształcie zwierzaków.

 

Jak często powinny się odbywać wizyty stomatologiczne?

Podobnie jak w przypadku pacjenta dorosłego dziecko powinno być badane regularnie. W przypadku małych dzieci jest to jednak krótszy interwał- zaleca się bowiem wizyty kontrolne co 4 miesiące no chyba, że lekarz zaleci częstsze wizyty w gabinecie. Najważniejsza jest regularność i unikanie problemów a nie ich naprawianie. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to zdrowe dziecko!

Opinie Naszych Pacjentów

Wiktoria WiktoriaWiktoria Wiktoria
16:41 01 Dec 21
Wielu z nas wizyta u stomatologa kojarzy się z horrorem. Bólowi zębów towarzyszy bezwzględny ból brzucha ze stresu. DentalCare - Pani Doktor raz na zawsze wyleczyła moje zęby po przejściach (w tym nieudanych leczeniach kanałowych) ale i wyzbyła mnie z panicznego lęku przed siadaniem na dentystyczny fotel. Sama atmosfera podczas wizyty jest świetna, ma się wrażenie że miejsce jest przyjazne zarówno młodszym, jak i starszym pacjentom. Najważniejsze jednak jest samo leczenie - sprawne, konkretne, profesjonalne - i tu, dla nas pacjentów - bezbolesne. Polecam serdecznie to miejsce i przesympatyczną Panią Doktor.Ps. Mój mąż widząc moje „nowe” nastawienie poszedł w ciemno i również wrócił zadowolony, choć bez zęba 🙂 (podobno czasami z „ósemkami” tak jest).Pozdrawiam,Wiktoria
Tomasz GTomasz G
09:29 27 Nov 21
Wielu dentystów odwiedziłem aż w końcu trafiłem :)W całym obiekcie panuje ciepła i miła atmosfera a Pani doktor pracuje na wysokim poziomie. Szczegółowo omówiony plan działania i poczucie zaangażowania sprawia, że człowiek idzie do gabinetu z przyjemnością.
Izabela CzajaIzabela Czaja
16:40 25 Nov 21
Opieka stomatologiczna na bardzo wysokim poziomie, wizyta zawsze dokładnie na ustaloną wcześniej godzinę. Pani doktor Urszula przed przystąpieniem do czynności leczniczych zawsze dokładnie tłumaczy przebieg i konieczność wykonywanego zabiegu. Wszystko przebiega w pełnym komforcie i co najważniejsze, bezboleśnie. Na bardzo duży plus zasługuje Pani Aneta, która uwolniła mnie od uciążliwego kamienia, PROFESKA w każdym calu. Ceny adekwatne do wykonanych usług, a w tych czasach to jest duży atut. POLECAM ten gabinet, teraz mój uśmiech jest piękny i szeroki.
Marta KrancMarta Kranc
12:58 08 Sep 21
Gabinet stomatologiczny na najwyższym poziomie. Profesjonalnie wyposażony, ma na miejscu nawet pantomograf. Miałam usuwane dwie ósemki na jednej wizycie przez Panią Doktor Urszulę. Wszystko odbyło się w przeciągu 15 minut razem ze znieczuleniem i szyciem! Jestem bardzo zadowolona, bo nic nie czułam i szybko doszłam do siebie po zabiegu. Otrzymałam zalecenia pozabiegowe oraz receptę. Teraz korzystam z zabiegów piaskowania i wybielania zębów za pomocą szyn. Jestem bardzo zadowolona, wszystko czego potrzebuję znalazłam w jednym miejscu. Uważam, że cena jest adekwatna do jakości wykonywanej usługi. Polecam
Ewa KaczmarekEwa Kaczmarek
13:52 01 Sep 21
Do Pani Urszuli trafilam z polecenia mojej przyjaciolki, ktora rowniez jest z zawodu stomatologiem i podczas ostatniego roku studiow odbywala praktyki w gabinecie Dental Care, miala wiec okazje osobiscie przekonac sie o wysokiej jakosci uslugach swiadczonych przez Pania Urszule. Po studiach przyjaciolka wyjechala z Polski i zasugerowala, ze jezeli potrzebuje dobrego dentysty to uwaza, ze Pani Urszula jest najlepszym wyborem w Kaliszu. W 2012 roku udalam sie do Dental Care z prosba o dokladny przeglad mojego uzebienia. Po obejrzeniu zdjecia rentgenowskiego zostalam poinformowana, ze wczesniejsi dentysci (ktorych do tej pory czesto zmienialam) zle przeprowadzili zabieg leczenia kanalowego w zwiazku z czym trzy (teoretycznie wyleczone zeby) trzeba bylo ponownie otwierac (by doczyscic korzenie, w ktorych tworzyl sie juz stan zapalny). Jedynym dobrze wyleczonym kanalowo zebem okazal sie ten, na ktorym uczyla sie moja przyjaciolka, jeszcze jako studentka.. W zwiazku z powyzszym od 2012 roku lecze swoje zemby jedynie u Pani Urszuli, poniewaz daje mi to 100% pewnosci ze moje zeby sa pod dobra opieka.
js_loader

Udogodnienia w Naszej placówce w Kaliszu

kompleksowa stomatologia w jednym miejscu

płatność kartą

parking dla Pacjentów

dostęp do internetu

kawa na życzenie

wygodna poczekalnia

TV w poczekalni

klimatyzowane pomieszczenia

505 190 200