Zabieg usuwania kamienia nazębnego
Skaling

Czemu trzeba usuwać kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego należy wykonywać regularnie. Jest to ważne dla higieny jamy ustnej, stąd stomatolodzy i higienistki Dental Care Kalisz zalecają systematyczne korzystanie z zabiegu skalingu o którym niżej opiszemy na czym polega.  Bez interwencji kamień nazębny będzie dalej narastać i twardnieć, w rezultacie powodując poważne powikłania. 

Skutki nieusuwania kamienia nazębnego:

 • rozwój próchnicy,
 • szybsze powstawanie ubytków w zębach,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • krwawienie dziąseł,
 • nadwrażliwość zębów i dziąseł,
 • paradontoza, mogąca prowadzić nawet do utraty zębów.

CZYM JEST KAMIEŃ NAZĘBNY?

Kamieniem nazębnym określa się twarde złogi o żółtawym kolorze, gromadzące się na powierzchni zęba. Powstaje on na skutek mineralizacji płytki nazębnej, która z kolei stanowi stwardniałą warstwę istniejącego naturalnie na zębach osadu. Jest zatem efektem braku systematycznego oczyszczania zębów z twardniejącej płytki. O kamieniu nazębnym mówimy w przypadku osadu na tyle twardego, że jego samodzielne usunięcie np. za pomocą nici dentystycznej jest niemożliwe.

Co wchodzi w skład kamienia nazębnego?

 • bakterie,
 • pozostałości po spożywanych posiłkach,
 • związki mineralne (fosforu i wapnia),
 • substancje znajdujące się w naszej ślinie.

wyróżniamy dwa rodzaje kamienia nazębnego:

 • kamień naddziąsłowy – umiejscowiony ponad linią dziąseł, łatwiej widoczny, łatwy do usunięcia,
 • kamień poddziąsłowy – znajduje się poniżej linii dziąseł, mniej widoczny, twardszy i trudniejszy do usunięcia.

NA CZYM POLEGA SKALING?

Skaling to zabieg przeprowadzany przez stomatologa lub higienistkę, podczas którego usuwany jest kamień nazębny. 

Stosowanych jest kilka różnych metod, czasami łączonych podczas jednego zabiegu, dzięki czemu możliwe jest skuteczne usuwanie kamienia zlokalizowanego w różnych miejscach i o różnej twardości.

Zabieg skalingu zakończony jest tzw. polerowaniem, podczas którego zęby zostają dodatkowo wygładzone i pokryte ochronną pastą. 

Skaling zębów często przeprowadza się łącznie z piaskowaniem zębów co zwiększa skuteczność zabiegu, poprzez oczyszczenie trudno dostępnych miejsc i usunięcie przebarwień przy wykorzystaniu piasku dentystycznego.

Aneta Różańska

Dyplomowana higienistka stomatologiczna od lat z zaangażowaniem wykonująca swój zawód. Jest pasjonatką kreowania zdrowego uśmiechu oraz zdrowych nawyków higienicznych( czytaj więcej Profilaktyka). Nieustannie uczestniczy w kursach i szkoleniach podnoszących wiedzę teoretyczną i praktyczną w obszarze zabiegów higienicznych i nawyków pozwalających zachować piękny uśmiech pacjentów. Posiada ogromne doświadczenie w asystowaniu przy zabiegach chirurgicznych i implantologicznych.

Aneta Smura

Dyplomowana pielęgniarka, higienistka, od lat w zawodzie. Uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach na temat profilaktyki jamy ustnej, z uwagą śledzi najnowsze osiągnięcia w stomatologii i wykorzystuje je w codziennej pracy, motywując pacjentów do zmiany złych nawyków higienicznych oraz do utrzymywania perfekcyjnej higieny jamy ustnej.

Sylwia Załężna

Dyplomowana higienistka z kilkunastoletnim stażem w naszym gabinecie. Wiedzę zdobytą na szkoleniach i ogromne doświadczenie stara się przekazać pacjentom w codziennej pracy. Niezastąpiona zarówno przy pracy z naszymi małymi pacjentami, jak i w zabiegach chirurgicznych. Z pasją i zaangażowaniem wykonuje swój zawód, zapewniając indywidualne podejście do pacjenta.

505 190 200