WSZCZEPIENIE IMPLANTU ZĘBOWEGO

Rozważając zabieg wszczepienia implantu zębowego w Kalisz wybierz Dental Care

Na czym polega wszczepienie implantu zębowego?

Harmonogram leczenia implantologicznego

Pacjent, który zdecyduje się na wszczepienie implantu, musi przejść przez kilka etapów. Konsultacja implantologiczna to spotkanie diagnostyczne z implantologiem w Dental Care  Panią Dr Urszulą Włodarek, która przeprowadza najpierw wywiad z pacjentem, kwalifikując go do leczenia implantologicznego.

Wywiad medyczny

Implantolog  rozmawia z pacjentem przede wszystkim o jego zdrowiu ogólnym. Lekarz pyta więc na przykład o przyjmowane leki, a w razie wątpliwości zleca badania.

Szczególnie w stanie zdrowia pacjentów implantologicznych interesują nas: choroby krążenia, nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca, reumatyzm, wysoki cholesterol, osteoporoza, poziom witaminy D, a także samopoczucie psychiczne. Większość schorzeń, jeśli jest ustabilizowanych, nie stwarza jednak przeszkody do implantacji. Temat, którego nie wolno bagatelizować, to palenie papierosów. Nałóg ten stwarza bowiem ryzyko odrzucenia implantu.

Diagnostyka i badanie

Następnie analizujemy stan jamy ustnej i uzębienia na podstawie zdjęcia RTG panoramicznego lub tomografii komputerowej (CBCT). Diagnostyka, którą pacjenci wykonują w naszej pracowni RTG, pozwala nam określić warunki kostne, pozycje zębów oraz charakterystykę obszarów bezzębnych.

Na fotelu stomatologicznym oceniamy następnie zdrowie jamy ustnej. Jeśli występują ogniska zapalne, próchnica, kierujemy najpierw pacjenta na leczenie zachowawcze w naszej klinice.

Planowanie

Implanty stomatologiczne to przede wszystkim dobór odpowiednich materiałów i systemów implantologicznych. W Dental Care Kalisz robimy to, kierując się zdrowiem pacjenta, warunkami kostnymi oraz stanem uzębienia. Wykorzystujemy najlepsze rozwiązania światowej klasy, dlatego opieramy się na najnowszych technikach implantologicznych. Naszym celem jest przede wszystkim bezpieczne odtworzenie braków zębowych, tak by pacjent czuł się z implantami tak dobrze jak z naturalnym uzębieniem.

W procesie planowania bierzemy oczywiście pod uwagę oczekiwania pacjenta. Zawsze przedstawiamy pacjentowi kilka możliwości do wyboru, by zastosować alternatywne rozwiązania (tańsze i droższe, szybsze i wolniejsze, optymalne i klasy premium). W porozumieniu z pacjentem dobieramy następnie rozwiązania protetyczne.

Zabieg wszczepienia implantów zębowych w Dental Care Kalisz odbywa się w umówionym terminie, jeśli pacjent ma odpowiednie warunki kostne do jego przeprowadzenia.

Najważniejsza informacja dla pacjentów: zabieg wszczepienia implantu jest zabiegiem przewidywalnym, dużo bardziej standardowym niż np. usuwanie ósemek.

– Chirurg na podstawie wykonanej diagnostyki i planowania komputerowego precyzyjnie określa miejsce wprowadzenia tytanowej śruby w kość. Jej wymiary to zaledwie kilka milimetrów.
– Otwór w kości wykonywany jest specjalnie dobranymi do rozmiaru implantu kalibrowanymi wiertłami.
– Zabieg jest precyzyjny i w porównaniu do innych zabiegów chirurgicznych mało inwazyjny dla tkanek i organizmu.
– Sama procedura przygotowania miejsca pod implant i jego wkręcenia zajmuje ok. 15-30 minut.
– Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Dla pacjenta nie jest to zabieg odczuwalny, ponieważ znieczulenie stomatologiczne całkowicie likwiduje jakiekolwiek odczucia bólowe.
– Następnie pacjent otrzymuje od nas zalecenia pozabiegowe (patrz niżej), a po ok. tygodniu (termin ustalamy indywidualnie) zgłasza się do kliniki na zdjęcie szwów.

Standardowo po ok. 6 miesiącach (dokładny termin wyznaczany jest w porozumieniu z lekarzem prowadzącym) możemy umocować koronę lub inną pracę protetyczną do łącznika implantu.

Dzięki implantom i mocowanym do nich pracom protetycznym możemy odbudować:
– jeden brakujący ząb,
– kilka brakujących zębów za pomocą pojedynczych koron na implantach lub stosując mosty protetyczne,
– całe uzębienie w łuku za pomocą protez na implantach.

Ważnym etapem jest dobór do implantu łącznika implantologicznego, który stanowi filar dla pracy protetycznej, łącząc ją ze wszczepioną śrubą. W zależności od oczekiwań i możliwości pacjentów stosujemy w Dental Care Kalisz standardowe łączniki najlepszych, światowych marek oraz także łączniki indywidualne, wykonywane precyzyjnie na zamówienie (indywidualny profil wyłaniania, nie wymagają dopasowywania, są najczęściej wykonane z tlenku cyrkonu lub z porcelany, o barwie zbliżonej do koloru zębów), dzięki czemu nasze implanty cechują się doskonałą jakością.

Polecamy naszym pacjentom łączniki porcelanowe i cerkonowe ze względu na to, że zwiększają one estetykę. Korony porcelanowe na nich wykonane mają najlepszą głębię i barwę, nie ma też ryzyka prześwitywania metalu w okolicy dziąsłowej.

Implanty zębowe w gabinetach stomatologicznych Dental Care w Kaliszu mogą być zastosowane także w przypadku problemów kostnych. Jeśli pacjent ma zaniki kostne (przy późnej implantacji, złej protetyce wywołującej zaniki wyrostka zębodołowego, chorobach przyzębia itd.), także możemy przeprowadzić implantację. Musimy jednak wcześniej przygotować odpowiednie wymiary i gęstość kości, w której umieszczony zostanie tytanowy wszczep.

W Dental Care wykonujemy sterowane regeneracje kostne, w skrócie GBR z ang. Guided Bone Regeneration, nazywane także augmentacją kości. Ogólnie zabieg polega na odbudowie tkanki kostnej. Wszczepiamy w miejsce zaniku tkankę kostną pobraną najczęściej od pacjenta (przeszczep autogenny), ewentualnie stosujemy także preparaty kościozastępcze, które są matrycą dla regeneracji kostnej. W ciągu kilku miesięcy od zabiegu chirurgicznego kość regeneruje się i przebudowuje, a wszczepiony materiał staje się pełnowartościową tkanką. Jesteśmy wtedy gotowi do właściwej implantacji.

Drugim najczęściej wykonywanym zabiegiem przygotowującym do wszczepienia implantu jest podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli Sinus Lift. Zabieg pomaga nam poradzić sobie z zanikami kostnymi w kości szczęki, gdy np. z powodu usunięcia trzonowców dochodzi do obniżenia dna zatoki lub gdy powiększa się ona z wiekiem. Chirurg szczękowy najpierw podnosi dno zatoki, a następnie wypełnia przestrzeń pod regenerację kości biomateriałem i zabezpiecza membraną. W niektórych przypadkach chirurg-implantolog może zdecydować o jednoczesnym umieszczeniu implantu w szczęce w trakcie zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej. Decydują o tym jednak warunki kostne. Jeśli kość nie ma wystarczających wymiarów, czekamy kilka miesięcy, aby wszczepić implant.

W przypadku, kiedy pacjent nie posiada wystarczającego miejsca na wszczepienie implantu z powodu np. przesunięcia się zębów szukających kontaktu względem siebie, zabieg wszczepienia implantu powinien być poprzedzony leczeniem ortodontycznym mającym na celu dostosowanie zębów do możliwości wszczepienia implantu (czytaj więcej: Ortodoncja).

Implanty stomatologiczne wymagają specjalnego traktowania. Zalecamy dlatego przestrzeganie określonych zasad:

– Po zabiegu stosujemy zimne okłady typu cold-pack, przez ok. 4 godziny.
– W pierwszych dniach przechodzimy na dietę płynną i półpłynną, bez gorących posiłków i napojów.
– Przepisujemy też leki przeciwbólowe, najczęściej pacjenci biorą je jednak tylko jeden dzień.
– Zakazujemy palenia papierosów przynajmniej do zdjęcia szwów,
– 2 dni po zabiegu nie należy spożywać alkoholu.
– 2 dni po zabiegu trzeba mało mówić oraz unikać szerokiego otwierania, jamy ustnej, śmiania się itp.
– Prosimy, by wszystkie zęby szczotkować normalnie, a okolicę implantu omijać.
– Aby utrzymać czystość, należy 3-4 razu dziennie płukać jamę ustną preparatem wskazanym przez implantologa.
– Po posiłkach należy płukać jamę ustną wodą mineralną lub przegotowaną.
– Do momentu zdjęcia szwów nie wolno uprawiać sportu i wysilać się. Tryb życia powinien być spokojny.
– W tym czasie odradzamy także korzystanie z basenu, siłowni, sauny i solarium.
– Jeśli implant jest wszczepiany latem, unikamy słońca i upału. Spędzamy wtedy czas w cieniu, chłodząc się w razie potrzeby.

O co najczęściej pytają Pacjenci na temat implantów zębowych?

Implanty zębowe w Dental Care Kalisz

Nie.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Wprowadzając implanty stomatologiczne do kości szczęki lub żuchwy w Dental Care Kalisz, dla pełnego komfortu Pacjentów stosujemy znieczulenie miejscowe. A ponieważ zabieg jest krótki, z reguły sama implantacja trwa krócej niż 30 minut, pacjent dłuższą chwilę po zabiegu jest jeszcze znieczulony. Następnie korzysta z przepisanych w klinice środków przeciwbólowych. Nasze doświadczenie pokazuje, że ich przyjmowanie ogranicza się w wielu przypadkach do jednego dnia po zabiegu. Na pewno jest to zabieg mniej odczuwalny – także jeśli chodzi o odczucia pozabiegowe – niż ekstrakcja.

Osoba decydująca się na implant zębowy w Dental Care Kalisz może normalnie funkcjonować, jeśli zabieg implantacji był wykonywany bez korekty tkanek miękkich. Pod warunkiem oczywiście, że nie wiąże się to z dużym wysiłkiem fizycznym. Na pewno przez ok. tydzień po standardowej implantacji należy zrezygnować ze uprawiania sportu i aktywności fizycznej.

Nie wolno dźwigać, przemęczać się, chodzić na saunę, basen. Latem unikamy słońca, przegrzania organizmu, stosując nawet chłodne okłady skóry w miejscu implantacji. Przy regeneracjach tkanek i przeszczepach kostnych czas ten może być wydłużony do kilku tygodni. Chodzi o to, by nie osłabiać organizmu i nie wywoływać przeciążeń, które mogłyby zaburzyć proces gojenia.

Podobne zalecenia stosuje się po ekstrakcji zębów np. ósemek.

Jeśli chodzi o inne ograniczenia:
– do czasu zdjęcia szwów nie należy pić gorących płynów i jeść gorących pokarmów,
– w pierwszych dwóch dobach najlepiej stosować dietę półpłynną,
– możliwie mało mówić i gryźć,
– nie należy nagryzać tego miejsca oraz manewrować w okolicy implantu językiem.

Tak,

jeśli tylko pozwalają na to kości. Jeśli natomiast kość w miejscu planowanej implantacji jest niewystarczająca, musimy najpierw przeprowadzić zabiegi odbudowujące. Dopiero po regeneracji i uzupełnieniu niedoborów w kościach szczęki lub żuchwy, możemy zaplanować wszczepienie implantów zębowych. Wtedy mamy całkowitą dowolność i możemy za pomocą implantów odbudować zarówno pojedynczy brakujący ząb, wypełnić kilkupunktową lukę w uśmiechu oraz odtworzyć całe uzębienie za pomocą protez na implantach. Można tego dokonać w naszej placówce Dental Care w Kaliszu.

Tak,

implanty zębowe w Dental Care Kalisz mogą być wszczepione od razu. To tak zwana implantacja natychmiastowa. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Najważniejszy z nich jest taki, że w miejscu ekstrakcji musi być odpowiednia ilość kości, aby można było w nią wprowadzić i stabilnie zakotwiczyć implant.

Ważne jest także zachowanie odpowiedniej ilości tkanek miękkich po usunięciu zęba.

Pacjent musi być jednak przygotowany na to, że równolegle z implantacją chirurg zastosuje materiały kościotwórcze i kościozastępcze, aby wypełnić braki kostne i silnie pobudzić proces osteointegracji, czyli połączenia się wszczepu z tkankami.

Tak,

to tak zwane natychmiastowe obciążenie implantu koroną protetyczną, najbardziej kontrowersyjny zabieg w implantologii. Najczęściej pacjentom zależy jednak właśnie na takim rozwiązaniu w strefie estetycznej.

Rozumiemy tę potrzebę. Dlatego umożliwiamy zawsze pacjentom wyjście z gabinetu z kompletnym uśmiechem.

Mimo że rzadko decydujemy się na natychmiastowe obciążenie implantu.

Podkreślamy, że natychmiastową odbudowę można zastosować tylko wtedy, gdy implant zębowy ma silną pierwotną stabilizację, a to zależy m.in. od ilości i gęstości kości, warunków zgryzowych, a także od tego, jaki implant można zastosować.

Przy minimalnym ryzyku przeciążenia implantu w Dental Care Kalisz proponujemy, aby miejsce implantacji wyłączyć ze zgryzu i wykonać tymczasowe uzupełnienie protetyczne, np. most Maryland, który nie kontaktuje się ze śrubą gojącą implantu, a jest zawieszony między sąsiednimi zębami na specjalnych przyczepach. Pacjent wychodzi z kliniki bez luki w uzębieniu. A implant spokojnie się integruje.

Decydując się jednak na natychmiastowe obciążenie, pacjent musi wiedzieć, że zakładamy na świeżo wkręcony implant łącznik tymczasowy oraz koronę tymczasową. Przez okres integracji jest ona poza zgryzem, przez minimum 6 tygodni nie wolno nią nadgryzać pokarmów. Następnie wymieniamy taką tymczasową pracę na ostateczną.

To nie jest wcale prosta zależność, nie zawsze dokonuje się wszczepienia tylu implantów, ilu zębów brakuje. Dlatego w  Dental Care Kalisz musimy w indywidualny sposób ocenić dany przypadek.

Przy bezzębiu możemy odbudować komplet zębów w łuku dolnym, wszczepiając implanty w żuchwę.

Już 4 implanty zębowe pozwalają zamocować do nich protezę na zatrzaskach. W przypadku szczęki potrzebujemy jednak do tego w zależności od stanu kości 4-8 implantów.

Implanty świetnie sprawdzają się także jako filary mostów protetycznych, za pomocą których możemy odbudowywać większe braki zębowe, bez konieczności wielu implantacji. Nie musimy wtedy szlifować zdrowych zębów, aby mieć podparcie dla prac protetycznych.

WDental Care Kalisz przykładamy dużą uwagę do profesjonalnego wykonania zabiegu. Mimo ogromnego rozwoju implantologii może się jednak zdarzyć tak, że implant zęba nie zintegruje się z organizmem. Statystki mówią, że odsetek niepowodzeń maleje z roku na rok, zawsze jednak ok. 2-4% zabiegów może zakończyć się fiaskiem. Jesteśmy też świadomi, że nasze organizmy reagują w indywidualny sposób, również podczas zabiegów stomatologicznych i implantologiczno- stomatologicznych.

Najważniejsza jest tutaj higiena, ponieważ nawet najlepiej wszczepiony implant nie utrzyma się, jeśli pacjent nie będzie dbał o czystość jamy ustnej.

Używanie specjalnych szczoteczek, nici, irygacje, a także obowiązkowe wizyty kontrolne co 6 miesięcy – o tym wszystkim trzeba pamiętać.

Aby zminimalizować ryzyko nieprzyjęcia implantów, zespół Stomo Clinic eliminuje wszelkie czynniki ryzyka przez zabiegiem.

– Zwracamy szczególną uwagę na ogniska infekcji w sąsiednich zębach (torbiele, ziarniaki itp.). Bardzo ważne jest usunięcie ognisk infekcji przed leczeniem implantologicznym. To one mogą spowodować ewentualne odrzucenie implantu.
– Przestrzegamy pacjenta przed mechanicznymi urazami miejsca wszczepu.
– Uczymy również prawidłowej higieny.
– Zwiększamy objętość kości i prowadzimy zabiegi regeneracyjne, aby stworzyć warunki odpowiednie dla implantacji.
– Projektujemy prace protetyczne na odpowiednim podparciu. Przyczyną odrzucenia implantu może być bowiem zbyt mała liczba implantów względem działających sił w pracy protetycznej (rozległy most, proteza).

Decydując się na implanty zębowe w placówce Dental Care Kalisznależy wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania. Tak naprawdę większość przeciwwskazań to jednak tak zwane przeciwwskazania względne. Wystarczy więc odpowiednio się przygotować, aby je wykluczyć. Implant można wszczepiać przede wszystkim po zakończeniu okresu wzrostu kości, który trwa do ok. 18 roku życia. A więc, aby wszczepić implant trzeba być osobą dorosłą.

Nie wszczepia się implantów na przykład u osób z AIDS, uzależnieniem od narkotyków, w stanach wyniszczenia organizmu, chorobach psychicznych oraz trakcie radioterapii.

Przeciwwskazania względne do implantacji:

– U pacjentów z cukrzycą przeprowadzamy implantację, jeśli choroba jest leczona, a pacjent przyjmuje leki i ma wyrównany poziom cukru. Stosujemy wtedy osłonę antybiotykową i kładziemy też nacisk na higienę jamy ustnej.

– Palenie papierosów. Palacze ryzykują najbardziej, że implant nie przyjmie się. Prosimy więc palących pacjentów, aby ograniczyli palenie w okresie pozabiegowym. Zapraszamy ich również na częstsze kontrole.

– Wady ortodontyczne. Gdy brakuje miejsca na wszczepienie implantu, najpierw przeprowadzamy leczenie aparatem, które odtwarza miejsce pod implant czy implanty.

– Zaburzenia krążenia, choroby serca i nadciśnienie. Jeśli są leczone, a wyniki w normie, implantacja może zostać przeprowadzona.

– Zmniejszonej masa kostna – wówczas zaleca się zastosowanie materiałów do regeneracji kości.

505 190 200