Co to są IMPLANTY ZĘBOWE, kto może je mieć i w jakich sytuacjach się zakłada – pytamy dr Urszulę Włodarek, która od 27 lat prowadzi jeden z najbardziej uznanych gabinetów stomatologicznych w Kaliszu – DentalCare. To tutaj można nie tylko leczyć zęby dzieci i dorosłych, ale wykonywać wszelkie zabiegi ortodontyczne i rekonstruujące uzębienie np. implanty czy protezy.



IMPLANTY
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe – to tytanowe elementy, które wprowadzone do kości zastępują korzeń zęba. Kształtem przypominają śrubę, stąd najczęściej w języku potocznym mówimy o nich „tytanowa śruba” a zabieg wprowadzania implantu określamy okropnym słowem – „wiercenie”.
Kto może być zainteresowany takim implantem?
Obecnie brak pojedynczego zęba to podstawowe wskazanie do zastosowania implantu. Na implantach można odbudować jeden ząb, można na dwóch implantach zrobić most – wtedy mówimy o uzupełnieniach stałych brakujących zębów. Wykonane korony i mosty na implantach zacementowane są na stałe, nie można ich zdjąć, nie ruszają się.
Czy ktoś, kto stracił całkowicie zęby też się kwalifikuje do implantów?
Tak, nawet jeśli pacjent nie ma ani jednego zęba, proteza na implantach może być stabilna i spełniać swoje funkcje. Dzięki implantom możemy przywrócić piękny uśmiech i komfort życia. Implanty mają wiele zastosowań – można je z powodzeniem wykorzystać do stabilizacji protez tradycyjnych.
Mówi Pani, że implant to mały element wwiercony w szczękę, ale często implantem nazywa się także „nowy ząb”? Czy to nie jest mylące?
Tak – chciałbym wyjaśnić rozbieżności w używaniu słowa „implant” w stosunku do braku zęba. Jak zauważyłam, jest to często przyczyna nieporozumień i wymaga dodatkowych wyjaśnień. Implant zastępuje korzeń zęba – cały „siedzi” w kości. Na implancie wykonuje się protetykę czyli odbudowuje ząb.
To jest drugi etap procesu uzupełnienia braku zęba – etap protetyki na implancie, który jest już w kości, wprowadzony tam dużo wcześniej.
Kiedy pojawiły się pierwsze implanty? Czy to odległa historia?
Historia implantów zębowych sięga lat 60 ubiegłego wieku. Wtedy jeszcze z niedowierzaniem przyglądano się próbom nawiercania kości, ale dość szybko przekonano się, że jednak można. Kość to twarda tkanka, która dobrze goi się dookoła implantu i dzięki temu pozycja implantu jest stabilna i można go wykorzystać do protetyki.
Mimo, że początek implantologii to lata 60 ubiegłego wieku, to dopiero przez ostatnie 20 lat są one powszechnie dostępne i popularne jako uzupełnienie braków zębowych.
Te 20 lat implantologii to również ogromne zmiany w budowie implantu, warunków, które trzeba spełnić przed implantacją, Zmiany na korzyść pacjenta. Kiedyś wydawało się nam, że im dłuższy implant – 11-15 mm, to bardzo dobrze. Dzisiaj wiemy, że czasami dużo lepszy jest implant 5mm, niż 11mm.
Dr Urszula Włodarek uczyła się implantologii od najlepszych specjalistów na świecie: zdobyła dyplom Mistrza Implantologii Estetycznej renomowanej uczelni School of Dental Medicine Bern (Szwajcaria). Szkoliła się między innymi z chirurgii i impantologii pod okiem prof. Rolfa Ewersa w Wiedniu, w Kolumbii na uniwersytecie w Cartegenie oraz w Rzymie pod okiem prof. Mauro Maurincola,
Zapraszamy na bezpłatne wizyty konsultacyjne do Gabinetu DentalCare
Można umówić się telefonicznie.